logo Foto Pasja

Jak robić dobre zdjęcia?

To pytanie zadaje sobie chyba każdy kto zaczyna się interesować fotografią. Wiele osób nas pyta co zrobić aby zdjęcia były interesujące? Chcielibyśmy wam przedstawić nasze spostrzeżenia i rady do którymi sami się kierowaliśmy i kierujemy nadal w swojej przygodzie z fotografią, być może ktoś z nich skorzysta oraz komuś pomogą.
1. Przeczytaj instrukcję obsługi swojego aparatu.
Wiele osób można nawet powiedzieć, że w 90 %, kupując nowy aparat pierwsze co robi po wyjęciu go z pudełka to mnóstwo zdjęć. Po pewnym czasie gdy chcemy zgłębić bardziej temat fotografii czy wykorzystać funkcje w aparacie pojawiają się problemy. Często odpowiedzi na nurtujące nas pytania znajdziemy już na pierwszych stronach instrukcji obsługi. Naprawdę warto wcześniej przeczytać instrukcję. Oczywiście nie jesteśmy w stanie wszystkiego zapamiętać ale najbardziej istotne informacje zostaną nam w pamięci.
2. Temat zdjęcia.
Jak już znasz swój aparat to czas wyruszyć porobić zdjęcia. My zaczynaliśmy od fotografii przyrodniczej (jeśli można to tak nazwać 🙂 ), a mianowicie idąc na spacer zawsze mieliśmy ze sobą aparat i to co wydawało się nam interesujące fotografowaliśmy. Nie da się na zdjęciu pokazać wszystkiego co widzimy dookoła. Pomyśl więc co chcesz pokazać, a czego nie. Fotografia zaczyna się w głowie. Jeśli chcesz pokazać piękny kwiat to podejdź bliżej, nie fotografuj go z całym jego otoczeniem. Wtedy zobaczysz jeszcze więcej jego szczegółów i jego piękno.
3. Kadrowanie.
Podstawową zasadą kadrowania w fotografii jest zasada trójpodziału. Nie jest to sztywna reguła, której trzeba się trzymać. Jest to raczej sprawdzona procedura, dobra na początek. W praktyce są to przecinające się dwie linie poziome z pionowymi. Uzyskujemy w ten sposób dziewięć jednakowych, mniejszych prostokątów. Punkty przecięcia się linii to tzw. mocne punkty, czyli miejsca, gdzie nasz wzrok wędruje w pierwszej kolejności i właśnie tam warto umieszczać najważniejsze elementy zdjęcia. Pamiętaj również o tym, żeby zdjęcie nie było poruszone. Musisz przyjąć stabilną pozycję bo jeśli nie, to zdjęcia będą niewyraźne.
4. Drugi plan.
Musimy zadbać aby drugi plan fotografowanego obiektu był ładny, czysty, bez zbędnych szczegółów. Naucz się posługiwać głębią ostrości, bo jest ona ważna szczególnie przy zdjęciach portretowych. Im mniejsza głębia ostrości tym bardziej rozmyte tło a obiekt fotografowany wyraźny.
5. Darmowa wiedza w internecie.
Dostępnych jest wiele różnego rodzaju warsztatów fotograficznych, ale niejednokrotnie ich koszt jest po za naszym budżetem. W internecie jest wiele ciekawych i bardzo pomocnych a przede wszystkim darmowych kursów.
Jeśli chcesz nauczyć się np. robić portrety, przeczytaj kilka poradników, wyciągnij najważniejsze wnioski, weź aparat, modelkę i postaraj się zastosować do rad. Jak już opanujesz jedną z dziedzin fotografii możesz tym razem zagłębić się np. w fotografii krajobrazowej. Bo jeśli przeczytasz 20 poradników, a każdy będzie poruszał inny temat i kiedy weźmiesz aparat w ręce, nie będziesz wiedział co z nim zrobić.
Więc już nic Ci nie pozostaje jak tylko chwytać aparat i brać się do roboty. Dobrego światła